Diskuze

Nové algoritmy, přebudování jader ERP systémů a další výzvy Průmyslu 4.0

Společnost Gartner publikovala novou analytickou studii pod názvem Predicts 2017: Industrie 4.0. Studie přináší rozbor aktuálních trendů v této oblasti, z nichž ty hlavní jsou shrnuty v následujícím příspěvku.

Do roku 2020 bude přinejmenším 30 % projektů Průmyslu 4.0 získávat algoritmy z největších tržišť algoritmů

Průmysl 4.0 se rozvíjí již více než pět let a přestože řada podniků již započala slibné projekty, to nejobtížnější bude v případě Průmyslu 4.0 vytvoření nových algoritmů, jež budou srdcem těchto projektů. Podle analytiků společnosti Gartner proto do roku 2020 začne přinejmenším 30 % projektů v oblasti Průmyslu 4.0 získávat své algoritmy z největších tržišť - v současné době se tak děje v méně než 5 % případů.

Tomas Oestreich, viceprezident a ředitel výzkumu Gartneru, k tomu uvádí: "Projekty Průmyslu 4.0 přinesou dvě zásadní výzvy. Tou první bude potřeba zvládnout ve světě propojených kyberneticko-fyzických systémů obrovský objem a rozličnost dat vytvářených v reálném čase. Za druhé, aby bylo možné vytvářet novou přidanou hodnotu a skutečné inovace, budou třeba nové algoritmy. Právě proto budou algoritmy hnací silou Průmyslu 4.0."

Oestreich nicméně upozorňuje, že pro vývoj těchto algoritmů jsou často třeba znalosti a dovednosti, které ve většině výrobních podniků chybí. Aby přesto zvládly přicházet s novinkami dostatečně rychle, obrátí se přinejmenším některé podniky na poskytovatele služeb a využijí také nová tržiště algoritmů.

Opakovaně použitelné algoritmy zkrátí čas potřebný na vývoj

Dodavatelé analytických řešení již začali vytvářet tržiště softwarových komponent, jako jsou analytické algoritmy, aby uživatelům nabídli větší flexibilitu a možnost volby. Tato tržiště tak přinesou výhody tzv. "ekonomie appek" (mobilních a cloudových aplikací) do oblasti vývoje software. Zásadně sníží náklady na distribuci software a usnadní přístup k tisícům, nebo dokonce milionům existujících algoritmů.

Tržiště algoritmů tak nabídnou opakovaně použitelné algoritmy s jejichž pomocí budou podniky a organizace moci urychlit vlastní vývoj a zvládnout změny, které přináší digitální byznys (resp. digitální transformace). "Opakované využívání hotových algoritmů a jejich nasazení ve specifických případech může výrazně snížit čas potřebný na vývoj. Vzniknou tak knihovny rozšiřující možnosti interních vývojových týmů," říká Tomas Oestreich.

Modernizace a transformace ERP do podoby stabilních základů pro Průmysl 4.0

Firmy, které již započaly s projekty Průmyslu 4.0, také modernizují své ERP (systémy pro plánování/řízení podnikových zdrojů). Ty jsou napojovány na infrastrukturu internetu věcí (IoT) zahrnující senzory a řídící prvky, middleware pro sběr a ukládání dat i aplikace a analytické nástroje pro rozhodování a automatické spouštění událostí.

"Řada ERP řešení je stará a nemůže zvládnout objem dat a transakcí, které je třeba zpracovat i díky rostoucí granularitě v obchodních transakcích." Vysvětluje vedoucí výzkumu Gartneru Christian Hestermann.

Příkladným odvětvím, které si již prošlo transformací, je hudební Průmysl. Zákazníci se postupně přeorientovali z nákupu jednotlivých alb v obchodech na streamování písniček, což se v příslušných systémech promítá do mikročástek bezprostředně zúčtovaných poplatků. "ERP by se snadno mohlo stát úzkým hrdlem digitálního byznysu, jestliže podnikům neumožní rychle reagovat a uchopit digitální obchodní příležitosti v rychle se měnícím světě," vysvětluje Hestermann.

CIO a ředitelé IT by proto měli pracovat na rozvoji těchto příležitostí - tzv. "digitálních obchodních okamžiků" a pomoci tak svým podnikům růst. Například signály a data ze senzorů umístěných ve stále větším počtu produktů nebo z externích zdrojů mohou být použity pro zobrazení nabídky dalších služeb zákazníkům. "To bude s největší pravděpodobností vyžadovat modernizaci zapojeného ERP, neboť starší systémy nezvládnou mnohem větší objem a granularitu těchto mikrotransakcí," dodává Hestermann.

Podle analytiků Gartneru provede renovaci jádra svého ERP systému do roku 2020 na 50 % společností a budou tak moci převést svou IoT infrastrukturu na standardizovanou platformu a zvýšit počet interakcí se zákazníky až o pětinu.

Studie Predicts 2017: Industrie 4.0 je dostupná pro předplatitele služeb Gartner na této webové stránce.


24.03.2017 - Veronika Vápenková - četlo 58665 čtenářů.

[ Zpět ]


Tento článek ješte není ohodnocen.Hodnocení článku:
nejlepší [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 ] nejhorší
Verze pro tisk

Jméno
E-mail
Opište kód :    
Text
*)
   
Odkazy - pravý sloupec


 • Odběr novinek
 • Partneři webu:
 •  
 • Aktuální akce CVIS:


 •  
  Informační systémy
  v podnikové praxi
  (2. aktualizované a rozšířené vydání)
   

 • Nejčtenější články:
  1. SystemOnLine.cz:

  2. Přehledy informačních systémů 

   ERP systémy
    

   Plánování a řízení výroby
    

  3. ČSSI
  4. SSSI
  5. VUT v Brně
  6. Systemonline.cz
  7. Výzkum a vývoj v ČR
  8. ICT unie
  9. Cacio
  10. Živě
  11. Lupa
  12. AKA-MONITOR
  13. Jiko Blog
  14. Databázový svět
  15. destinationCRM.com
  16. MyCustomer.com
  17. ZDNet
  18. Nucleus Research
  19. ComputerWeekly.com
  20. IDC
  21. Gartner
  22. Deloitte
  23. Accenture
  24. Capgemini
  25. CIO
  26. Forrester Research
  27. Aberdeen Group
  28. Archiv: