Diskuze

Oracle koupí Siebel

Společnost Oracle oznámila uzavření dohody o koupi společnosti Siebel Systems za 10,66 dolaru na akcii. Oracle se tak stane se jedničkou v oblasti řízení vztahů se zákazníky.

Jak se změní CRM trh?

Aplikace řízení vztahů se zákazníky (CRM) zaznamenávají a optimalizují veškerou interakci se zákazníky, aby uživatelé byli schopni lépe rozumět potřebám svých zákazníků, lépe jim sloužit a také jejich nároky očekávat. CRM je největším a nejrychleji rostoucím segmentem podnikových aplikací - podle IDC měl v roce 2004 objem 8 miliard dolarů a do roku 2009 se má rozrůst na 10 miliard. Aplikace CRM Siebel sdílejí s podnikovými aplikacemi a middlewarem Oracle architekturu, která staví na uznávaných standardech, a výrazná většina implementací Siebelu běží na databázi Oracle.

"Oracle se jediným krokem stává největším dodavatelem aplikací pro řízení vztahů se zákazníky na světě," řekl generální ředitel Larry Ellison. "4 000 zákazníků aplikací Siebel a 3 400 000 uživatelů jeho řešení CRM posilují naše prvenství na trhu aplikací v Severní Americe a přibližují nás světovému prvenství na trhu podnikových aplikací."

Co přinese tato akvizice zákazníkům?

"Dnes je skvělý den pro zákazníky, partnery, akcionáře a zaměstnance společnosti Siebel Systems," řekl Thomas M. Siebel, předseda představenstva společnosti Siebel Systems (Nasdaq: SEBL). "Spojení aplikací Siebel s vývojovou kapacitou společnosti Oracle umožní rozšířit sadu našich produktů CRM a zajistí pokračující úspěch našich zákazníků. Je to velice přínosná obchodní kombinace, která nám umožní ještě efektivněji přinášet vysoce kvalitní řešení do rukou spokojených zákazníků."

"Tato událost vychází především z podnětu zákazníků. Naši společní zákazníci tuto transakci oběma společnostem doporučují už déle než rok," řekl Charles Phillips, prezident společnosti Oracle (NASDAQ: ORCL). "Z aplikací Siebelu pro řízení vztahů se zákazníky, které jsou nejlepší ve své třídě, uděláme stěžejní součást našich aplikací Project Fusion CRM."

Co lze očekávat od této transakce?

"Očekáváme, že tato transakce bude mít růstový efekt na non-GAAP zisk společnosti Oracle už v prvním celém roce od jejího uzavření, tedy ve fiskálním roce 2007," řekl prezident a finanční ředitel společnosti Oracle Greg Maffei. "V dlouhodobější perspektivě Siebel přispěje k dosažení dvacetiprocentního ročního růstu zisku, což je oficiální cíl společnosti Oracle. Vzhledem k velikosti našich dosavadních investic do výzkumu a vývoje, rozsahu naší globální infrastruktury podpory a podobným potřebám v oblasti podnikového zázemí dosáhneme spojením obou podniků výrazného zvýšení efektivity."

Představenstvo společnosti Siebel Systems hlasovalo ve prospěch transakce a Tom Siebel souhlasil, že svými akciemi bude volit ve prospěch akvizice. Akcionáři společnosti Siebel budou o akvizici hlasovat na zvláštní schůzi. Souhlas akcionářů společnosti Oracle není nutný. Transakce a její načasování sice závisí na schválení regulačními orgány, ale očekává se, že bude uzavřena počátkem roku 2006.

Finanční aspekty

Nabídka má hodnotu přibližně 5,85 miliardy dolarů, čili je o 3,61 miliardy dolarů vyšší než zůstatek hotovosti společnosti Siebel 2,24 miliardy dolarů. Akcionáři společnosti Siebel dostanou za každou akcii 10,66 dolaru v hotovosti, pokud nedají přednost kmenovým akciím společnosti Oracle. Za kmenové akcie společnosti Oracle však nemůže být vyměněno více než 30 procent kmenových akcií společnosti Siebel. V případě, že by o kmenové akcie společnosti Oracle měli zájem akcionáři společnosti Siebel, kteří drží více než 30 procent kmenových akcií Siebelu, bude úhrada formou cenných papírů úměrně rozdělena.

Průměrná cena akcií společnosti Oracle pro tento účel bude stanovena za deset dnů obchodování, které skončí den před uzavřením, a Oracle bude mít právo zvolit datum volby během dvaceti dnů obchodování, jež skončí dva dny před uzavřením. Pokud průměrná cena akcií společnosti Oracle před uzavřením bude 10,72 dolaru nebo více, akcionáři společnosti Siebel, kteří dají přednost úhradě formou akcií, obdrží 10,66 dolaru na akcii v hodnotě kmenových akcií společnosti Oracle za každou kmenovou akcii společnosti Siebel. Jestliže průměrná cena akcií společnosti Oracle před uzavřením bude menší než 10,72 dolaru, akcionáři společnosti Siebel, kteří se rozhodnou pro úhradu formou akcií, obdrží 0,994 kmenové akcie společnosti Oracle za každou drženou kmenovou akcii společnosti Siebel, což by znamenalo hodnotu nižší než 10,66 dolaru za akcii. Oracle má v plánu zpětně odkoupit stejné množství akcií, jaké v této transakci vydá

.

14.09.2005 - Marta Lipovská - četlo 22662 čtenářů.

[ Zpět ]


Tento článek ješte není ohodnocen.Hodnocení článku:
nejlepší [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 ] nejhorší
Verze pro tisk

Jméno
E-mail
Opište kód :    
Text
*)
   
Odkazy - pravý sloupec


 • Odběr novinek
 • Partneři webu:
 •  
 • Aktuální akce CVIS:


 •  
  Informační systémy
  v podnikové praxi
  (2. aktualizované a rozšířené vydání)
   

 • Nejčtenější články:
  1. SystemOnLine.cz:

  2. Přehledy informačních systémů 

   ERP systémy
    

   Plánování a řízení výroby
    

  3. ČSSI
  4. SSSI
  5. VUT v Brně
  6. Systemonline.cz
  7. Výzkum a vývoj v ČR
  8. ICT unie
  9. Cacio
  10. Živě
  11. Lupa
  12. AKA-MONITOR
  13. Jiko Blog
  14. Databázový svět
  15. destinationCRM.com
  16. MyCustomer.com
  17. ZDNet
  18. Nucleus Research
  19. ComputerWeekly.com
  20. IDC
  21. Gartner
  22. Deloitte
  23. Accenture
  24. Capgemini
  25. CIO
  26. Forrester Research
  27. Aberdeen Group
  28. Archiv: