Diskuze

Přestaňte s outsourcingem!

Outsourcing se stal součástí úspěšného podnikání v mnoha organizacích, takže firmy automaticky, bez hlubších analýz vstupují do outsourcingových vztahů. Společnost Gartner varuje před impulsivním outsourcingem a doporučuje organizacím, aby postupovaly strukturovaně. Gartner říká, že správnou cestou je tzv. multisourcing.

Co je multisourcing?

"Vytváření úspěšných sourcingových vztahů vyžaduje přístup přesahující běžný rámec outsourcingu. Organizace si musí osvojit nový přístup, kterému Gartner říká "multisourcing". Jen tak mohou realizovat přínosy vyplývající z outsourcingu i v budoucnu," komentuje problematiku outsourcingu Linda Cohenová, viceprezidentka a uznávaná analytička Gartner. Linda Cohenová je mimo jiné spoluautorkou nové knihy společnosti Gartner, nazvané: "Multisourcing: Moving Beyond Outsourcing to Achieve Growth and Agility".

Multisourcing je novou disciplinou, která vede organizace za hranice klasického "rychlého snižování fixních nákladů". Přispívá k tvorbě nových kapacit, globální expanzi, větší pružnosti, ziskovosti a vytváření konkurenční výhody. Multisourcing jako takový vyžaduje změnu myšlení a způsobů komunikace, vzájemnou výměnu informací a dohled nad řízením sourcingových vztahů na straně zákazníka i poskytovatele.

Řízení externích služeb vyžaduje znalosti komplexního sourcingového prostředí

Než však organizace budou připraveny přistoupit k tomuto trendu, musí skončit s impulzivním outsourcingem. Chaotický a impulsivní outsourcing vede k mnoha rizikům. Navíc jsou nejčastější příčinou problémů nevyzrálé příslušné řídící procedury u zákazníka. "Organizace se učí řídit vztahy s externími poskytovateli příliš pozdě. Řízení externích služeb vyžaduje také jiné kompetence než když služby dodáváme interně," doplňuje Linda Cohenová.

Výzkumy společnosti Gartner ukazují, že existuje osm všeobecně rozšířených mýtů o outsourcingu, které narušují úspěšný průběh outsourcingového vztahu:

 1. Mýtus o nezávislosti outsourcingu - Jde o představu, že rozhodování o sourcingu může probíhat zcela nezávisle na podnikové strategii. Výsledkem je, že organizace vytvářejí outsourcingové vztahy, které se neslučují s podnikovými cíli a očekávanými výsledky.
 2. Mýtus o autonomii služeb - Existuje mýtus, že služby jsou nezávislé, tedy že jeden sourcingový vztah neovlivňuje jiný. V současných podnikatelských podmínkách jsou ale všechny firemní procesy a služby propojené. Vytvořili jsme prostředí, ve kterém nezávislé služby prostě neexistují.
 3. Mýtus o úsporách z rozsahu - Tento mýtus je spojen s představou, že zákazník může požadovat lepší cenu i za vysoce customizované služby. Přitom poskytovatelé služeb mohou dosáhnout úspor z rozsahu pouze ze standardizovaných služeb.
 4. Mýtus o samořízení - Kupující věří, že jakmile podepíší kontrakt s outsourcingovou firmou, nemusí se o řízení služby starat. Většina organizací nepočítá s dalšími investicemi a plány na řízení vzájemných vztahů a poskytovaných služeb od outsourcingové firmy.
 5. Mýtus o nepříteli - Jedná se o představu, že poskytovatel služby chce obrat zákazníka o co největší peníze. Většina organizací vnímá vyjednávání smluv jako válku, ve které může pouze jeden zvítězit. Přitom se mohou snažit vyjednat vzájemně výhodné podmínky.
 6. Mýtus o nákupu - Častý mýtus opírající se o dogma, že sourcing služeb je primárně úkolem nákupního oddělení, kde kritériem výběru je cena. Ve skutečnosti mnoho outsourcovaných služeb podporuje podnikovou strategii, a proto jsou otázky kapacit, kultury, vztahů a dalších dlouhodobějších faktorů častokrát významnější.
 7. Mýtus o neměnnosti podmínek - Podstatou tohoto mýtu je domněnka, že jakmile je podepsán outsourcingový kontrakt, zůstává pevně daný po celou dobu trvání smluvního vztahu. Ve skutečnosti se musí na smlouvách a vzájemných vztazích pracovat a přizpůsobovat obojí měnícím se podmínkám.
 8. Mýtus o kompetenci - Poslední, ale možná nejbolestnější mýtus. Velká část organizací si myslí, že mají potřebné znalosti k řízení komplexního sourcingového prostředí, i když s ním třeba nemají žádné zkušenosti.

Doporučení Gartner

Pro multisourcing je společné vytváření sourcingové strategie, která je úzce provázána na celkovou podnikovou strategii. Tato strategie musí být pravidelně kontrolována a revidována. Organizace musí vytvořit nový přístup k sourcingu, řízení sourcingu, výběru poskytovatelů služeb a měření úrovně služeb.

Pro organizace, které budou přecházet od outsourcingu k multisourcingu, uvedla Linda Cohenová následující doporučení:

 1. Mít jednotnou, srozumitelnou sourcingovou strategii pro všechny služby
 2. Zaměřit se na vytvoření řídícího rámce pro sourcing
 3. Pamatovat na to, že podstata úspěšného sourcingu spočívá v budování a rozvíjení vztahů, ne v podepsání kontraktu
 4. Ujistit se, že jsou při hodnocení poskytovatele služeb respektoványny všechny klíčové vlastnosti ovlivňující prodávanou službu

22.11.2005 - Jana Zámečníková - četlo 21294 čtenářů.

[ Zpět ]


Tento článek ješte není ohodnocen.Hodnocení článku:
nejlepší [ 1 | 2 | 3 | 4 | 5 ] nejhorší
Verze pro tisk

Jméno
E-mail
Opište kód :    
Text
*)
   
Jitka 24.11.2005 12:06:24
Nelze pausalizovat a nesouhlasim s jednotnou strategii pro vsechny sluzby. Jinak zajistujete outsourcingove sluzby v oblasti prekladu, marketingu, spravy antiviroveho zabezpeceni nebo provozu specializovaneho informacniho systemu, a s rozdilem pro jak velikou a jak zamerenou spolecnost. A dale reseni a uspesnost spociva v lidech (ne vyhradne v odbornicich v dane problematice nebo v teorii) - ale neni objev... Lisi se komercni sfera od nekomercni, jejich chovani a zkusenosti s outscourcingem. Nabit si nos je take zpusob pouceni se ve veci outsourcingu, a tak je predevsim potreba pouzivat minimalne selsky rozum, teorie jsou vyborna vec, abychom v praxi poznali, ze nefunguji (a uz vubec ne samy od sebe) :-), ale tu a tam poskytuji zachytne body pro premysleni "ze takhle by to u nas i u vas tedy fakt nefungovalo".
FREDERICK 23.11.2005 12:59:59
JE TO TAK, OUTSOURCINGOVE PORJEKTY UMI RIDIT AKORAT VELKE ORGANIZACE, KTERE NA TO MAJI TYMY SPECIALISTU. PRO NORMALNI NEINFORMATICKE FIRMY JE TO JESTE TEZSI, NEZ RIDIT KLASICKE IMPLEMENTACNI PROJEKTY.
Odkazy - pravý sloupec


 • Odběr novinek
 • Partneři webu:
 •  
 • Aktuální akce CVIS:


 •  
  Informační systémy
  v podnikové praxi
  (2. aktualizované a rozšířené vydání)
   

 • Nejčtenější články:
  1. SystemOnLine.cz:

  2. Přehledy informačních systémů 

   ERP systémy
    

   Plánování a řízení výroby
    

  3. ČSSI
  4. SSSI
  5. VUT v Brně
  6. Systemonline.cz
  7. Výzkum a vývoj v ČR
  8. ICT unie
  9. Cacio
  10. Živě
  11. Lupa
  12. AKA-MONITOR
  13. Jiko Blog
  14. Databázový svět
  15. destinationCRM.com
  16. MyCustomer.com
  17. ZDNet
  18. Nucleus Research
  19. ComputerWeekly.com
  20. IDC
  21. Gartner
  22. Deloitte
  23. Accenture
  24. Capgemini
  25. CIO
  26. Forrester Research
  27. Aberdeen Group
  28. Archiv: